Categories: AllTasty

I Made Padma Lakshmi’s $11 Pasta, And This Is A Win For Anyone With Tastebuds


For full transparency, I swapped out the pasta since I had a brand new box of it at home (purchased previously at the same price of $1.99), and made the choice to add dried thyme for $3.99 instead of a packet of fresh thyme that was priced at $1.99.

If I had purchased according to the pasta’s main ingredients, it would average to about $11, similar to Padma’s costs:

$1.99 for pasta

$1.99 for can of beans

$1 for 1 yellow onion

$1 for parsley

$2.99 for crumbled feta cheese

$1.99 for thyme

TOTAL: $11 + tax!

However, as Padma mentioned, this meal does serve up to 4! So technically, the cost per meal is around $3!

haein_jung

Recent Posts

People Are Just Discovering The NSFW Meaning Behind This Suuuuper Popular 2010s Song

Joe Jonas’s explanation has left thousands of fans bewildered, with several people now sharing other…

4 minutes ago

Margot Robbie Broke Her Silence On Welcoming A Baby Last Year

The actor has been with her husband for over a decade.View Entire Post ›

15 minutes ago

10 Painfully Awkward Times Interviewers Proved They Hadn’t Done Their Homework

Earlier this week, a clip of the time that Martin Short went on the Today…

38 minutes ago

What’s the most memorable moviegoing experience you’ve had?

And for more questions like this delivered straight to your inbox, or if you want…

1 hour ago

Joe Santagato Talks Podcasting, Touring, And Performing At Madison Square Garden

"I'm following this excitement and this energy. It's bringing me to the next step. Once…

2 hours ago